Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Śledź nas:
Change your language:

Podesty ruchome - najczęściej zadawane pytania

podnośnik koszowy

Czym są podesty ruchome?

Podesty ruchome są urządzaniami dźwigowymi, które w świetle obowiązujących przepisów poddawane są nadzorowi UDT (Urzędu Dozoru Technicznego). Ich zastosowanie ma miejsce przede wszystkim wszędzie tam, gdzie potrzebne jest podniesienie osób czy materiałów budowlanych na określoną wysokość. Podesty znajdują swoje zastosowanie również w pracach montażowych na wysokościach. Ich konstrukcja nie jest skomplikowana - składają się z gondoli zawieszonej na cięgniku (opcjonalnie podnoszonej przez specjalny mechanizm) oraz platformy. W podstawowym podziale podesty ruchome dzieli się na samobieżne i stacjonarne.

Co to jest podest ruchomy przejezdny?

JPodest ruchomy przejezdny jest urządzeniem dedykowanym do zastosowania w czasie przemieszczania się osób na ich stanowiska robocze, ulokowane na specjalnych platformach. Taki podest poza platformą roboczą musi być wyposażony również wysięgnik, podwozie oraz przynajmniej podstawowe elementy sterownicze. Podesty ruchome przejezdne posiadają wersję przegubową lub nożycową. Jest to maszyna, która ściśle podlega nadzorowi UDT.

Kto może obsługiwać podesty ruchome?

Nie każdy może obsługiwać podesty ruchome - są to urządzenia, z którymi praca wymaga posiadania specjalistycznych uprawnień. Przede wszystkim osoba dopuszczona do obsługi musi posiadać uprawnienia kategorii podesty ruchome przejezdne. Aby je zdobyć, koniecznie jest odbycie kursu, a następnie zdanie egzaminu przed inspektorem Urzędu Dozoru Technicznego. Jeżeli egzamin zakończy się wynikiem pozytywnym, kursant otrzymuje legitymację UTD, czyli prościej rzecz mówiąc specjalne świadectwo, które będzie mu umożliwiało obsługę podnośników.

Do jakich prac najlepiej nadają się ruchome podnośniki osobowe?

Podnośniki osobowe to niezwykle uniwersalne urządzenia, o naprawdę bardzo dużych możliwościach zastosowania.
Podesty doskonale sprawdzą się nie tylko w branży budowlanej, ale również w usługach czy przemyśle. Tak naprawdę to od konstrukcji podnośnika zależy jego zastosowanie. Urządzenie może być wykorzystane przy pracach na wysokości (związanych z myciem okien, przycinaniem drzew i krzewów, pracach przy liniach wysokiego napięcia itp.) czy w pracach magazynowych oraz montażowo-remontowych.
Podesty ruchome osobowe znajdują powszechne zastosowanie także w branży reklamowej. Przede wszystkim wykorzystywane są przy wyklejaniu i montowaniu billboardów czy pozostałych typów reklam. W usługach i przemyśle podesty wykorzystywane są głównie przy pracach montażowych.

Jakie uprawnienia na podnośnik koszowy?

Aby móc podejść do kursu na operatora podnośnika koszowego, kandydat musi mieć ukończone 18 lat oraz przynajmniej podstawowe wykształcenie. Niezbędne jest również prawo jazdy kategorii B oraz zaświadczenie od lekarza o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do obsługi urządzeń transportu bliskiego. W przypadku uprawnień do pracy z podnośnikiem koszowym montowanym na pojeździe ciężarowym niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii C.
Uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Ich uzyskanie musi wiązać się z pozytywnym wynikiem egzaminu, odbywającego się po zakończeniu szkolenia.