Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Śledź nas:
Change your language:

Jak wybrać odpowiedni rozmiar rusztowania?

Rusztowanie to prosta konstrukcja używana nieprzerwanie od setek lat. Służą one zarówno do stawiania wysokich budynków, jak i pomagają podczas oczyszczania elewacji i w wielu innych pracach na wysokościach.

Czym jest rusztowanie?

Jedną z ważniejszych cech, jakie posiada rusztowanie Poznań to zapewnienie bezpieczeństwa i powodzenia prac. Wybór rusztowań obecnie jest na tyle szeroki, że nawet doświadczone osoby mogą mieć z tym problem. Dobrze dopasowane elementy wpłyną na jakość i komfort pracy. Rusztowanie elewacyjne używane jest podczas budowy domków jednorodzinnych, jak i podczas konserwacji kilkupiętrowej kamienicy. W przeciwnym wypadku nieodpowiednio dobrana konstrukcja może spowodować opóźnienie realizacji zadania oraz w efekcie doprowadzić do strat finansowych.

Podesty – czym się różnią?

Obecnie rusztowania wykonywane są z różnych materiałów. Często stosowanym materiałem są płyty drewnopodobne, aluminium, stal ocynkowana oraz włókna szklane. Przed zakupem rusztowania warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest podest. Najczęściej jest to stal lub surowiec naturalny. Drewno, ze względu na trwałość oraz wagę zapewnia wysoką stabilność, również podczas niesprzyjającej pogody. Niepożądanym efektem może być jednak nasiąkanie wilgocią podczas deszczu, co może doprowadzić do poślizgnięcia się. Rusztowania stalowe są natomiast znacznie lżejsze, a tym samym łatwiejsze w transporcie. Dzięki antypoślizgowej powierzchni zapewniają również większą przyczepność podczas deszczu.

Rozmiar podestu jest uzależniony od rodzaju planowanych prac. Aby zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo, należy zwrócić uwagę zarówno na długość, jak i szerokość. Ważne jest również, aby niezbędne narzędzia i materiału budowlane mogły bezproblemowo zmieścić się na podeście. Szerokość ma wpływ przede wszystkim na poziom bezpieczeństwa pracowników. Z tego względu optymalna szerokość mieści się w przedziale 70-110 centymetrów. Pozwala ona na swobodne wyminięcie drugiej osoby oraz ustawienie narzędzi. Długość pomostów ma wpływ głównie na czas wznoszenia. Dłuższe pozwalają na szybsze zbudowanie, lecz są równocześnie cięższe, przez co nie można ich łatwo przenosić. W przypadku budynków o nieregularnych kształtach konieczne jest wykorzystanie krótszych podestów, które łatwiej dopasują się do załamań muru. Najpowszechniejszą długością jest 2,5 metra, lecz spotykane są również 3,5 metrowe.

Typy rusztowań

W zależności od rodzaju planowanej pracy należy zdecydować się na inny rodzaj rusztowania. Sprzedaż rusztowań każdego typu pozwala na odpowiednie dopasowanie. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem są lekkie rusztowania aluminiowe. Można z łatwością je przewozić oraz nie ma trudności podczas montażu. Szczególnie odpowiednie w przypadku remontów. Rusztowanie warszawskie natomiast, choć praktyczne i w dalszym ciągu chętnie wybierane, lepiej sprawdzi się przy pracach na niskich piętrach. Mimo to, ich montaż również jest bezproblemowy, co znacząco wpływa na ich popularność. Podczas prowadzenia prac wykończeniowych dobrym wyborem będą rusztowania jezdne. Zapewniają one największą elastyczność i nie wymagają specjalistycznych narzędzi. Przy drobnych naprawach warto zdecydować się na rusztowanie fasadowe. Będzie odpowiednie podczas malowania lub tynkowania. W przypadku konieczności przeprowadzenia prac na dużych wysokościach najlepiej wybrać rusztowania klinowe. Ich dodatkową zaletą jest wysoka stabilność, również na nierównych powierzchniach.