Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Śledź nas:
Change your language:

Rusztowanie warszawskie - czym różni się od standardowych rusztowań?

Spis treści

Podczas budowy, malowania oraz renowacji, a także wszelkich prac związanych głównie z fasadami budynków, niezbędne staje się zastosowanie rusztowań. Do niedawna najbardziej popularne z dostępnych na rynku budowlanym były rusztowanie warszawskie. Posiadają one liczne zalety, lecz nie są pozbawione wad. Czy ten typ rusztowań zostanie ostatecznie wyparty przez nowoczesne rusztowania aluminiowe?

Czym jest rusztowanie warszawskie?

To stabilna konstrukcja, stanowiąca jeden z rodzajów rusztowań modułowych, umożliwiająca pracę na wysokościach. Składa się ona ze szkieletu zespawanego ze stalowych rur o średnicy ok. 35 mm i długości 0,7m i 1,5m. Tak powstałe ramy są łączone ze sobą czopowo bez użycia dodatkowych narzędzi. Pojedynczy moduł waży średnio około 10 kg, choć w zależności od min. grubości rur zastosowanych przy produkcji waga ta może nieznacznie odbiegać w górę lub w dół. W celu wzrostu bezpieczeństwa pracy stosowane są dodatkowe elementy konstrukcyjne. Stosuje się je w celu wzmocnienia stabilności oraz zabezpieczenia pracowników przed potencjalnymi wypadkami. Zaliczyć możemy do nich liczne rodzaje stężeń oraz zabezpieczeń w postaci np. poręczy, burt przypodłogowych i balustrad. Zalecane jest przez producentów niekorzystanie z budowania pomostów roboczych w postaci zwykłych niewyheblowanych desek. Zamiast tego polecają oni stosowanie specjalnie dedykowanych pomostów ze sklejki bądź aluminium. Pomimo tego konstrukcja zbudowanego rusztowania warszawskiego nie powinna wynosić więcej niż 5m, co daje dużą przewagę konkurencyjnym modelom rusztowań.

Prostota- mocna strona rusztowania warszawskiego

Modułowa konstrukcja i mała ilość oraz różnorodność niezbędnych dodatkowych elementów umożliwia nie tylko łatwy montaż oraz, ale także ułatwia przechowywanie i przewożenie rusztowania warszawskiego. Dodatkowo poszczególne jego segmenty są na tyle lekkie i poręczne, że może je bez większego wysiłku przenosić pojedyncza osoba. To bardzo duże udogodnienie kiedy trzeba całą konstrukcję szybko zdemontować bądź przenieść w inne miejsce. Wygodniejszą i bardziej ergonomiczną alternatywą dla tego typu przedsięwzięć jest rusztowanie aluminiowe, które jest zwykle jeszcze lżejsze jednakże jego zastosowanie wiąże się ze znacznym wzrostem kosztów. Można jednak je zmniejszyć poprzez wynajem rusztowań. Jest to opcja najlepsza kiedy chcemy skorzystać z konstrukcji najwyższej jakości przy zainwestowaniu jak najmniejszej ilości środków oraz przy braku miejsca na magazynowanie rusztowań i ich komponentów.

Rusztowania warszawskie - zakup, czy wynajem?

Niestabilne ceny stali wpływają bezpośrednio na jeszcze większe odejście od produkcji rusztowań w stylu warszawskim. Ograniczenie wydobycia rud żelaza głównie przez Brazylię oraz Indie na przełomie pierwszego kwartału 2020 roku przy jednoczesnym wzroście popytu na konstrukcje i części stalowe, powoduje bardzo duże wzrosty cen tych produktów. W niektórych okresach wzrosty wynoszą aż 150 procent ceny z przed rozpoczęciem zamknięcia gospodarki. Podobnie sprawa się ma z coraz bardziej popularnymi rusztowaniami aluminiowymi. Często pomimo wysokich cen, które przyjdzie nam zapłacić za tego typu konstrukcje nie wiąże się z tym, że kupimy je od ręki. By skrócić ten czas warto skontaktować się z doświadczonymi firmami, obecnymi od lat na rynku rusztowań takich jak Instant Polska Sp z o.o., które przeanalizują i doradzą, czy bardziej optymalny będzie dla nas zakup rusztowania czy jego wynajem, a także pomogą z jak najszybszym ich ściągnięciem do miejsca docelowego.