Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Śledź nas:
Change your language:

Jakie są rodzaje rusztowań?

Tymczasowe konstrukcje, jakimi są rusztowania muszą sprostać panującym wymogom i być nowocześnie i ergonomicznie zaprojektowane. Dzięki temu wszelkie prace wykonywane na wysokości mogą odbywać się sprawnie i bezpiecznie, a co za tym idzie wydajniej i w komfortowych warunkach. Rodzaj rusztowania powinien być ściśle dopasany do specyfiki wykonywanej pracy, ponieważ dzięki temu wszelkie zadania będą realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP i wymaganymi normami.

Jakie są rodzaje rusztowań?

Rusztowania to wiele rodzajów sprzętu, które różnią się miedzy sobą typem konstrukcji, sposobem użytkowania i materiału z jakiego zostały wykonane. Najbardziej popularne są lekkie rusztowania aluminiowe, które cechują się stabilną konstrukcją, są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Na rynku można znaleźć wiele funkcjonalnych i stabilnych konstrukcji, które przedstawimy w poniższym artykule.

Rusztowania modułowe

Te konstrukcje systemowe oparte są na łączeniu rygli, stężeń, wsporników i umożliwiają tworzenie dowolnych kombinacji, dostosowanych do rodzaju wykonywanej pracy. Mają zastosowanie przy wysokich budynkach, takich jak wysokie biurowce, wieże kościelne, obiekty przemysłowe czy w przypadku montażu rozbudowanych instalacji.

Rusztowania ramowe

To rodzaj rusztowań, które zbudowane są z pomostów. Dodatkowo wyposażone są w stężnie, które wzmacniają konstrukcję. Dzięki poziomym i ukośnym elementom rusztowania można dowolnie zmieniać szerokość pomostów na węższe, dostosowując je do rodzaju wykonywanej pracy. Dodatkowe barierki zabezpieczają pracowników przed niefortunnym upadkiem. Zaletą takich konstrukcji jest łatwy montaż i demontaż.

Rusztowania przejezdne

To bardzo wygodny system rusztowań, ponieważ dzięki przejezdnym kółkom można je przemieszczać w dowolnym kierunku. Duża mobilność sprawia, że są bardzo wygodne w użytkowaniu, gdyż można je z łatwością przetransportować. Dodatkową zaletą jest blokada kółek, co zapewnia bezpieczną i wydajną pracę. Rusztowania te oparte są na konstrukcji wieżowej, zbudowanej z ram, stężeń bocznych i ukośnych oraz podestów. To rusztowania uniwersalne, które można wykorzystywać do różnego rodzaju prac.

Jakie są rodzaje rusztowań