Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Śledź nas:
Change your language:

Wypadki przy pracy na wysokości - najczęstsze przyczyny

Prace na wysokościach należą do niebezpiecznych i wiążą się z wieloma czynnikami zagrażającymi życiu i zdrowiu. Upadek z dużej wysokości może się niestety zakończyć tragicznie dlatego należy kłaść szczególny nacisk na zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Czynności takie jak wycinka drzew, budowa lub rozbiórka budynków, prace kominiarskie na dachach czy mycie okien w wysokich biurowcach stwarzają zagrożenie upadku ze znacznej wysokości. Przyczyn może być wiele, a do najważniejszych należy używanie złej jakości sprzętu między innymi rusztowań.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy na wysokościach?

Pracownicy, którzy wykonują prace na wysokościach powinni mieć dokładnie zaplanowane zadania i być szczególnie ostrożni. Niestety brawura i brak zdrowego rozsądku często prowadzi do tragicznych zdarzeń. Inną przyczyną wypadków może być niedostateczne przeszkolenie, niewłaściwa organizacja pracy i wadliwe zabezpieczenie stanowisk pracy. Ogromne znaczenie mają wysokiej jakości, sprawne pod względem technicznym rusztowania i podnośniki. Do ważnych czynników technicznych, powodujących wypadki należą wady konstrukcyjnie i niska wytrzymałość osprzętu i nieumiejętne wykorzystanie środków ochrony indywidualnej, takich jak szelki i pasy bezpieczeństwa.

Jak przeciwdziałać wypadkom na wysokościach?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie przeszkolenie pracowników, dobrą organizację pracy i wysokiej jakości osprzęt. Rusztowanie z barierkami i wygodną, roboczą platformą zabezpiecza pracownika przed upadkiem, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość i stan techniczny. Tylko w pełni sprawne, bezpieczne i dostosowane do rodzaju wykonywanych prac oprzyrządowanie pozwoli na wykonywanie zadań w komfortowych warunkach. Do takich należą z pewnością podnośniki teleskopowe.

Bezpieczne i wygodne rozwiązania

Podnośniki teleskopowe lub ramienne –teleskopowe to sprzęt, który doskonale chroni przed upadkiem z wysokości, ponieważ wyposażony jest w przestronną i wygodną platformę roboczą z barierkami. Jego konstrukcja opiera się na specjalnie zaprojektowanym wysięgniku, dzięki któremu pracownik może wygodnie i bezpiecznie dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca z licznymi przeszkodami, np. podczas prac przy wycince drzew.
Bardzo dobrym rozwiązaniem są również rusztowania wykonane z lekkiego aluminium. Posiadają solidną, lekką i wytrzymałą konstrukcję, dzięki temu zapewniają pełne bezpieczeństwo podczas wykonywania prac na wysokościach.
Rusztowanie dobrej jakości chroni przed upadkiem z wysokości i jest gwarancją bezpiecznej pracy dlatego zawsze warto w takie osprzęt zainwestować.

wypadki przy pracach na wysokościach