Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Śledź nas:
Change your language:

Drabiny aluminiowe - jaki model kupić?

Drabiny aluminiowe są poręczne, lekkie i mają uniwersalne zastosowanie. Łatwo się z nimi pracuje i nie sprawiają problemów przy transporcie sprzętu budowlanego. Chętnie korzystają z nich nie tylko domowi majsterkowicze, ale także zawodowi budowlańcy. Jaki rodzaj drabiny aluminiowej wybrać? Czym kierować się podczas poszukiwań? Czym różnią się profesjonalne drabiny aluminiowe na budowę od tych, których możemy używać w domu do powieszenia anteny satelitarnej na wysokości?

Drabiny aluminiowe a drewniane i metalowe modele

Drabiny aluminiowe zdecydowanie dominują na rynku budowlanym. Skutecznie wyparły drabiny drewniane i ciężkie stalowe modele. Wszystko przez to, że aluminium nadaje drabinie lekkości, doskonale poddaje się obróbce i jest stosunkowo tanim metalem. Drabiny, które produkuje się z aluminium, są niezwykle trwałe i odporne na działanie czynników środowiskowych. Można zostawiać je na mrozie, w pełnym słońcu i nie martwić się o zawilgocenie drabiny. Drabiny aluminiowe, w przeciwieństwie do metalowych lub drewnianych, są niezwykle odporne na przebywanie w niekorzystnym środowisku (np. przesyconym oparami chemicznymi), dlatego są w zasadzie jedynym słusznym wyborem, gdy szukamy dobrej jakości drabin do pracy w halach przemysłowych lub w zakładach chemicznych.

Jaką drabinę aluminiową wybrać?

Drabiny aluminiowe są używane jako modele przestawne, jak i statyczne. Dzięki swojej lekkiej wadze, nie sprawiają najmniejszych problemów przy przenoszeniu i przestawianiu ich w inne miejsca. Mogą być wolnostojące, obustronne, z podestami, jak i przystawne.

Wybór konkretnego modelu powinien być uzależniony od tego, do czego będziemy używać drabiny. Jeśli ma być to drabina do prac domowych lub ogrodowych, wówczas należy wybrać prosty model z supermarketu budowlanego. Jeśli jednak potrzebujemy specjalistycznej drabiny, która będzie służyła do intensywnych prac budowlanych w trudnym terenie, wówczas lepiej sprawdzi się drabina aluminiowa o złożonej konstrukcji, dopasowana do rodzaju prac.

Drabiny aluminiowe przystawne

Drabiny z aluminium przystawne mają prostą konstrukcję. Opieramy je o ścianę budynku i wchodzimy na górę. Są lekkie, proste, bardzo łatwe w przenoszeniu z miejsca na miejsce i właśnie do tego rodzaju prac najlepiej się nadają - takich, które wymagają ciągłej zmiany umiejscowienia. Drabiny aluminiowe przystawne zwykle są jednoelementowe, choć zdarzają się również modele dwuelementowe. Decydując się na zakup tego rodzaju drabin należy zwrócić uwagę na przepisy, które mówią, że wszystkie drabiny traktowane jako przystawne, które mają długość większą niż 3 metry, powinny mieć przytwierdzony na stałe stabilizator

Drabiny aluminiowe przegubowe

Drabiny aluminiowe przebudowę mogą występować w najróżniejszych wariantach. Mogą to być konstrukcje przystawne lub wolnostojące. Mogą to być też podesty robocze, na których możliwa jest długotrwała, bardzo wygodna praca. Konstrukcja takiej drabiny opiera się na przegubach. Dzięki temu drabinę można dowolnie łamać, uzyskując najróżniejsze potrzebne ustawienia. Konstrukcja przegubowa pozwala złożyć drabinę do niewielkich rozmiarów, co jest szczególnie istotne, gdy pracujemy w warunkach skłaniających do częstego przenoszenia przedmiotu między piętrami.

Drabiny aluminiowe wielofunkcyjne

Drabiny wielofunkcyjne mogą spełniać różnorodne potrzeby, mają w swojej budowie więcej elementów niż standardowe drabiny przegubowe. Można stosować je jako proste drabiny przystawne, rozsuwane drabiny dwuelementowe lub jako drabiny wolnostojące z wysuwanym elementem. Najwyższe drabiny wielofunkcyjne mogą mieć długość nawet 13 m.

Na co zwrócić uwagę kupując drabinę aluminiową?

Szukając modelu odpowiedniego dla siebie, należy zwrócić uwagę na to, czy konstrukcja jest solidna, jak wyglądają stabilizatory oraz czy prowadnice drabiny są stabilne. Należy także bacznie przyjrzeć się zabezpieczeniom uniemożliwiającym samoczynne złożenie się drabiny w trakcie pracy.

Drabiny aluminiowe - jaki model kupić?